sestdiena, 2024. gada 11. maijs

Cēsu Lejas kapos LKOK Jāņa Bambja individuāls apbedījums

Atrodas Rīgas Matīsa kapos. 

Apbedīts Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris Jānis Bambis. 

Vēsturiska atkāpe. Jānis Bambis dzimis 1888. gada 7. decembrī (25. novembrī pēc Jūlija kalendāra jeb tā dēvētā vecā stila) Drabešu pagasta “Žagaros” amatnieka ģimenē. Beidzis Āraišu draudzes skolu un K. Millera (Zariņu Kārļa) privāto reālskolu Cēsīs. Pēc skolas beigšanas devies uz Maskavu, kur bijis nodaļas vadītājs drēbju fabrikā un tirdzniecības kantorī Maskavā. 

Pirmā pasaules kara laikā 1915. gada rudenī iesaukts Krievijas armijā. Beidzis mācību komandu 191. rezerves pulkā un komandēts uz Tiflisas praporščiku skolu. Pēc tās beigšanas 1916. gada oktobrī iedalīts 218. rezerves pulkā, vēlāk nosūtīts uz 29. Kaukāza darba bataljonu Trapezundas rajonā. 1917. gada augustā paaugstināts par podporučiku un oktobrī komandēts uz 267. rezerves pulku Austrijas frontē. 1918. gada janvārī slimības dēļ evakuēts uz Vidzemi. 

Latvijas armijā iestājies brīvprātīgi 1918. g. 11. decembrī Cēsīs virsleitnanta pakāpē. Pildījis Cēsu apriņķa cietuma pienākumus, piedalījies pirmajās sadursmēs ar Vidzemē iebrukušajiem lieliniekiem. Pēc tam Latviešu atsevišķā (Kalpaka) bataljona Cēsu rotas sastāvā piedalījies cīņās pie Lielauces, Skrundas un citur Kurzemē un Zemgalē. Pēc Rīgas atbrīvošanas komandēts cietumu administrācijas rīcībā. Paaugstināts par kapteini. 

Pavēlē par apbalvošanu ar Lāčplēša Kara ordeni teikts, ka 1919. gada 17. martā Kurzemē kaujā pie Bikstu Jaunās muižas, “kad ienaidnieks apgāja 2. Cēsu rotas labo spārnu, Bambis ar savu nodaļu metās cīņā, ar labi mērķētu patšautenes uguni piespieda lieliniekus atkāpties, tā dodams iespēju rotai atiet uz drošām pozīcijām”. 

Uz īsu laiku 1919. gada jūnijā Dzērbenes komandants, no 1919. gada 29. jūnija atkārtoti iecelts par Cēsu apriņķa cietuma priekšnieku. No armijas atvaļināts 1920. gada 2. septembrī. 1928. gadā pārcelts uz Jelgavu par cietuma priekšnieka palīgu. Piešķirta jaunsaimniecība Drabešu pagasta “Dzintaros”. Miris 1941. gada 10. maijā Drabešu pagastā. 

Avoti: Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri: Biogrāfiska vārdnīca. Red.: Atēna, I. Rīga: Jāņa sēta, 1995. 59. lpp.; cesupils.lv.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru