Atrodas Dunavas pagastā Dunavas-Rubeņu lielceļa trešajā kilometrā ceļa kreisajā pusē.
Piemiņas vieta atklāta 1995. gada 2. jūlijā tā dēvētās Dunavas kaujas vietā. Piemiņas vietā uzstādīts Baltais krusts, bet pa kreisi no tā mežmalā novietota granīta stēla, kurā iekalts teksts:
DUNAVAS
NACIONĀLAJIEM PARTIZĀNIEM
EDUARDS PLATKANIS
VOICEKS PLATKANIS
ALBERTS KLIMANIS
VLADISLAVS BŪKA
PĒTERIS BERNĀNS
VLADISLAVS DILĀNS
JĀNIS ABARONS
JURIS TIMŠĀNS
ŠIE LATVIJAS DĒLI
1945. GADA 2. JŪLIJĀ
ATDEVA SAVAS DZĪVĪBAS CĪŅĀ PRET
PADOMJU OKUPĀCIJU.
Vēsturiska atkāpe. Nacionālajiem partizāniem, kas 1945. gada vasarā darbojās Dunavas apkārtnē, kļuva zināms, ka no Dvietes caur Dunavu uz Rubeņiem 2. jūlijā kravas automašīnā dosies PSRS NKVD Iekšējā karaspēka vienība. Minētās dienas vakarā ceļa līkumā aiz Dunavas kapiem slēpnī izvietojās 18 vīru liela partizānu grupa Eduarda Platkaņa vadībā. Tomēr partizānu saņemtās izlūkošanas ziņas bija neprecīzas, un čekistu vienība bija ievērojami lielāka.
Pirmo lielinieku spēkratu partizāni ātrā uzbrukumā iznīcināja, likvidējot gandrīz visus tajā esošos čekistus. Tad, partizānus negaidīti pārsteidzot, parādījās vēl divas lielinieku automašīnas. Partizāniem nācās atkāpties pāri klajam laukam. Apšaudē krita grupas komandieris un vēl septiņi vīri, taču pārējiem izdevās atrauties no vajātājiem.
Naktī cīņu biedri iznesa no kaujas lauka Eduarda un Voiceka Platkaņu mirstīgās atliekas, kas tika apglabātas Olāja mežā, bet vēlāk pārapbedītas Dunavas kapos (sk.). Taču sešu pārējo kritušo partizānu līķus savāca čekisti un aizveda uz Rubeņiem, kur tie pagastmājas priekšā tika izstādīti pārējo iedzīvotāju iebiedēšanai. Pēc tam kritušo partizānu mirstīgās atliekas tikušas sadedzinātas.
Piemiņas plāksne uzstādīta arī Rubeņos Dvietes kaujā kritušo partizānu mirstīgo atlieku sadedzināšanas vietā (sk.). Rubeņos uzstādīts arī kritušajiem partizāniem veltīts piemineklis (sk.).
Avoti: Nezināmais
karš: Latviešu nacionālo partizānu cīņas pret padomju okupantiem 1944-1956.
Otrais papildinātais izdevums. Red.: Apine, L.; Kiršteins, A. [Rīga]: Domas
spēks, [2012]. 348.-349. lpp.; Blūzma, G. Nacionālo partizānu karš Sēlijā. Pretestības
kustība okupācijas varām Latvijā: Atmiņās un dokumentos no 1941. līdz 1956.
gadam. Red.: Aļķis, I. Rīga: Izdevniecība Solvita, 1997. 277.-278. lpp.; Pavalstnieks,
Nr. 27, 15.07.1995.; Diena, Nr. 152, 03.07.1995.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru