otrdiena, 2021. gada 20. aprīlis

Liepājas Karaostā piemiņas zīme Kureļa grupas štāba virsniekiem

Atrodas Liepājā Karaostā Krasta ielas galā. 

Atklāta 1994. gada 7. decembrī. Izveidota pēc vēstures entuziasta Riharda Rubīna ierosmes. Piemiņas zīme sastāvēja no laukakmens, pie kura piestiprināts dzelzs krusts. Zem krusta šķērskoka no dzelzs burtiem veidots uzraksts: KURELIEŠI. Savukārt zem šī uzraksta piestiprināta melna granīta plāksne, kurā iekalti astoņu vāciešu nošauto Kureļa grupas štāba virsnieku vārdi: 

LIEPIŅŠ                     PULKVEDIS
UPELNIEKS              KAPTEINIS
MUCENIEKS             KAPTEINIS
GREGORS                VIRSLEITN.
PRIKALS                   VIRSLEITN.
RASA                         VIRSLEITN.
FILIPSONS                LEITNANTS
VALTERS                   AIZSARGS 

2012. gada janvāra vētrā piemiņas akmens ieskalots jūrā. 2013. gada oktobrī piemiņas vieta iekārtota no jauna. Tā atkārtoti atklāta tā paša gada 9. decembrī. 

Atjaunoto piemiņas vietu pēc mākslinieka Raimonda Kalniņa meta iekārtojis vietējais akmeņkaļu uzņēmums “Granītakmens”. Tā sastāv no deviņiem laukakmeņiem, kas puslokā izvietoti ap simbolisku ugunskuru. Pie centrālā, lielākā akmens, kas patiesībām mūrēts no mazākiem laukakmeņiem, piestiprināts metāla krusts, kuram blakus dzels burtiem veidots vertikāls uzraksts:

8 KURELIEŠI


Foto: 19.12.2020., Māris Jurciņš

Centrālajam laukakmenim katrā pusē novietoti pa četriem mazākiem laukakmeņiem. Katrā no tiek iekalts viena nošautā kurelieša vārds.

Pa kreisi, skatot no centrālā akmens, atrodas piemiņas akmeņi Pēterim Liepiņam, Jūlijam Muceniekam, Jānim Rasam un Kārlim Valteram. 




Foto: 13.07.2024., karaviru.kapi

Savukārt pa labi, skatot no centrālā akmens, novietoti piemiņas akmeņi Kristapam Upelniekam, Jānim Gregoram, Teodoram Prikalim un Filipsonam.




Foto: 13.07.2024., karaviru.kapi

Pie ieejas piemiņas vietā novietots simbolisks koka slieksnis, kurā iegrebts memoriāla atjaunošanas gadskaitlis.


Foto: 13.07.2024., karaviru.kapi

Piemiņas vietas atjaunošanu finansējis pašvaldības uzņēmums “Komunālā pārvalde”, tam atvēlot 3965,17 latus.

2024. gada februāra beigās atklājās, ka nezināmi vandāļi norāvuši no piemiņas vietas centrālā akmens metālu krustu.







Foto: 13.07.2024., karaviru.kapi

Tā paša gada augustā Liepājas Komunālā pārvalde, piedaloties uzņēmumam “Granītakmens”, piemiņas vietu atjaunoja. Metāla krusts tagad aizstāts ar granītā kaltu krustu, kuram blakus vertikāli izvietots uzraksts: 

KURELIEŠI 

Jauno granīta krustu pēc R. Kalniņa meta darinājis akmeņkalis Jānis Gašpuitis. 

Tikmēr vēl 2023. gadā Oskara Kalpaka vārdā nosauktā biedrības “Daugavas Vanagi Latvijā” Liepājas nodaļa ierosināja Krasta ielu, kas ved uz piemiņas zīmi, pārdēvēt par Kureliešu ielu. Liepājas pašvaldības veiktās aptaujas dalībnieki ar lielu balsu pārsvaru šo ierosinājumu atbalstīja, un šobrīd (2024. gada augustā) tiek gatavots attiecīgs Domes lēmums par ielas pārdēvēšanu.

Vēsturiska atkāpe. Pēc Kureļa grupas likvidēšanas arestētie virsnieki – kapteinis Kristaps Upelnieks, pulkvedis Pēteris Liepiņš, pulkvežleitnants Eduards Graudiņš, kapteinis Jūlijs Mucenieks, virsleitnanti Jānis Gregors, Jānis Rasa un Teodors Prikulis (Prikals), leitnants A. Ankravs, kā arī darbvedis Kārlis Valters un grupas saimniecības priekšnieks Vilnis Pāvulāns – 14. novembrī tika aizvesti uz Talsiem, bet no turienes pēc nopratināšanas viņus 19. novembrī pārveda uz Liepāju. Tajā pašā dienā Liepājas Karaostas cietumā notika vācu karatiesas sēde, kurā arestētajiem inkriminēja sakaru uzturēšanu ar anglosakšiem un sacelšanās gatavošanu. Visiem apsūdzētajiem piesprieda nāvessodu. Pēc kara tiesas sprieduma pulkvedi P. Liepiņu, kapteini K. Upelnieku, kapteini J. Mucenieku, virsleitnantus J. Gregoru, J. Rasu un T. Prikuli, kā arī leitnantu Filipsonu no Rubeņa bataljona un darbvedi K. Valteru 20. novembrī nošāva. Pulkvežleitnantu E. Graudiņu, leitnantu A. Ankravu un V. Pāvulānu apžēloja un nosūtīja uz Štuthovas koncentrācijas nometni. 

Papildināts: 22.08.2024. 

Avoti: Neiburgs, U. “Grēka un ienaida liesmās”: Latvijas Otrā pasaules kara stāsti. Rīga: Latvijas mediji, 2018. 306.-307. lpp.; Biezais, H. Kurelieši: Nacionālās pretestības liecinieki. Itaka: Mežābele, 1991. 55.-65. lpp.; Diena, Nr. 287, 09.12.1994.; liepajniekiem.lv, 14.09.2013.; irLiepāja, 28.10.2013.; liepajniekiem.lv, 08.11.2013.; LSM.LV, 09.12.2013., LETA, 29.02.2024.; liepājniekiem.lv, 29.02.2024.; liepājniekiem.lv, 16.08.2024.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru