trešdiena, 2024. gada 3. jūlijs

Bērzaunes kapos LKOK Pētera Briežkalna individuāls apbedījums

Atrodas Bērzaunes kapos. 

Dzimtas kapos apbedīts Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris Pēteris Briežkalns. 

Vēsturiska atkāpe. Pēteris Briežkalns dzimis 1898. gada 11. oktobrī Praulienas pagastā zemkopja ģimenē. Izglītojies ministrijas skolā. 

Pirmā pasaules kara laikā 1916. gadā brīvprātīgi iestājies Krievijas armijā, dienējis 2. Sibīrijas mortīru divizionā. Piedalījies kaujās Rīgas frontē, dienestu beidzis 1917. gada novembrī. 

Latvijas armijā iesaukts 1919. gada 19. jūnijā Pļaviņās, vispirms ieskaitīts Ziemeļlatvijas rezerves bataljonā, pēc tam pārcelts uz Latgales artilērijas pulku. Vecākais novērotājs kaujās pret bermontiešiem un lieliniekiem. 

Pavēlē par apbalvošanu ar Lāčplēša Kara ordeni teikts, ka 1919. gada 6. novembrī pie Rīgas kaprālis Briežkalns “spēcīgā ložmetēju un lielgabalu ugunī, atrazdamies priekšējā novērošanas punktā pie Dammes muižas, sniedza precīzas ziņas par bermontiešu bateriju atrašanās vietu, tā sekmēdams to apklusināšanu”. 

Atvaļināts 1921. gada 1. aprīlī. Jaunsaimnieks Bērzaunes pagasta “Dravniekos”. Miris 1970. gadā Bērzaunē. 

Avots: Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri: Biogrāfiska vārdnīca. Red.: Atēna, I. Rīga: Jāņa sēta, 1995. 97. lpp.

Mazsalacas kapos LKOK Jāņa Brieža individuāls apbedījums

Atrodas Mazsalacas kapos. 

Dzimtas kapos apbedīts Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris Jānis Briedis. 

Vēsturiska atkāpe. Jānis Briedis dzimis 1898. gada 6. februārī Mazsalacas pagastā zemkopja ģimenē. 

Pirmā pasaules kara laikā īsu laiku dienējis kādā krievu armijas rezerves pulkā. 

Latvijas armijā iesaukts 1919. gada 2. jūnijā, 2.(5.) Cēsu kājnieku pulka sastāvā piedalījies Cēsu kaujās, kā arī vēlākajās cīņās ar bermontiešiem un lieliniekiem. 

Pavēlē par apbalvošanu ar Lāčplēša Kara ordeni teikts, ka 1920. gadā naktī uz 13. jūniju Latgalē izlūkgājienā uz Miehovas un Jakusovas sādžām dižkareivis Briedis “piedalījās uzbrukumā Gorbunovas sādžai, kur pārsteidza ienaidnieka ložmetējniekus un atņēma tiem ieroci”. 

Atvaļināts 1921. gada 24. martā. Jaunsaimnieks Sēļu pagasta “Pļavmalās”, pagasta aizsargu nodaļas dalībnieks. No 1929. gada dzīvojis Mazsalacā, gadījuma darbu strādnieks. 

1942. gadā iesaukts vācu armijā. 1944. gadā kritis gūstā, drīzumā atbrīvots, atgriezies Mazsalacā. Miris 1948. gada 25. decembrī Rūjienā. 

Avots: Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri: Biogrāfiska vārdnīca. Red.: Atēna, I. Rīga: Jāņa sēta, 1995. 94.-95. lpp.